#1 2011-09-24 17:43:44

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Wystawa Oręża Rycerskiego

Wystawa Oręża RycerskiegoZbroja Rycerska

Wbrew pozorom zbroja rycerska to nie jeden kawałek metalu. Składa się z wielu części i każda z nich posiada własną nazwę. Kolejne części składowe zbroi płytowej przedstawiłem na rysunku poniżej.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRA_pdkF9ndZ7OMibcm4WpLlCG12HvnheM3XuomLf5BynQ6IKhU7w

1. hełm, 2. naramiennik, 3. napierśnik (z tyłu naplecznik), 4. nałokietnik, 5. zarękawie,
6. fartuch, 7. taszka, 8. nakolanek (nakolannik), 9. nagolennica (nagolennik), 10. trzewik
11. rękawica, 12. opacha, 13. wspornik do kopii, 14. płot

Offline

 

#2 2011-09-24 17:50:51

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Przeszywanica

Miękka zbroja stosowana w Średniowieczu. Najczęściej w formie skórzanego, bądź płóciennego kaftana, zakładanego na ciało. Warstwy skóry (bądź płótna) zszywano ze sobą tworząc lekką i wytrzymałą zbroję, nie krępującą ruchów. W literaturze występuje czasami pod mylną nazwą "przeszywalnica".

http://www.walhalla.com.pl/sklep/images/uzbrojenie/img/zbroje/lam2.jpg

Offline

 

#3 2011-09-24 17:56:11

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Kolczuga

Zbroja w kształcie tuniki z krótkimi lub długimi (kaftan kolczy) rękawami, rzadko w skład kolczugi wchodziły nogawice. Sporządzona ze stalowych pierścieni splecionych ze sobą. Pierścienie wyrabiano z kutego lub ciągnionego drutu łącząc je " na styk", na "jeden gwóźdź" i na "dwa gwoźdźie " lub też skuwając ze sobą. Zbroje kolcze używane były przez Rzymian, Persów. Na wschodzie korzystali z niej muzułmanie (XV-XVIIIw.), w Europie zaś w: Polsce, Rusi, na Węgrzech i Litwie.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/38/Cotte_de_mailles.jpg/400px-Cotte_de_mailles.jpg

Offline

 

#4 2011-09-24 17:59:11

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Zbroja Łuskowa

Rodzaj pancerza wykonanego z dużej liczby łusek wykonanych z metalu, rogu lub kości, naszytych lub w inny sposób przytwierdzonych do podłoża skórzanego lub wykonanego z innego mocnego materiału. Ten rodzaj uzbrojenia obronnego pojawił się przed nową erą w stepach. Na kolumnie cesarza Trajana przedstawiono jazdę Roksolanów w zbrojach łuskowych. W jednostkach posiłkowych armii rzymskiej pancerz ten stosowano dosyć często.
Przejęty przez Germanów nie zaniknął i rozpowszechnił się w Europie około XI wieku, jest bardziej elastyczny niż pancerz lamelkowy, a zapewnia lepszą ochronę niż kolczuga. Specyficzną odmianą tej zbroi jest karacena, używana w czasach nowożytnych.

http://therionarms.com/armor/armor5.jpg

Offline

 

#5 2011-09-24 18:02:07

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Zbroja Płytowa

Zbroja wykonana z płyt metalu zachodzących na siebie. Ciężka (ok 30 kg.) i niewygodna. W miejscu stawów, dla ułatwienia ruchów używano folg (p.w). Mimo swojej wagi była chętnie stosowana przez rycerstwo. Bardzo wytrzymała na ciosy, szczególnie bronią ciętą i obuchową, niestety nie wytrzymywała strzału z ciężkiej kuszy. Porada dla Panów Graczy : Takiej zbroi nie zakłada się w 20 sek. jak to zwykli czynić niektórzy, ani nie da się w niej wykonywać popisów akrobatycznych. Nieprawdą natomiast jest, że rycerz w takiej zbroi przewrócony na plecy był niczym chrząszcz i nie mógł się podnieść (Działo się tak natomiast w przypadku cięższej od niej zbroi turniejowej). 

http://muzeum.krakow.pl/typo3temp/devable_gallery/0_600_galeria.dzial05.1.jpg

Offline

 

#6 2011-09-25 09:15:40

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Zbroja Płytowa (Turniejowa)

Najcięższa odmiana zbroi. Waga tego typu zbrój dochodziła nawet do 55 kg (!). Wyobraźcie sobie jak silny musiał być człowiek, którego w nią zakuto. Przeznaczona właściwie tylko dla jezdnych (mało kto potrafił machać w niej mieczem, dlatego raczej przesadzone są tzw. turnieje "na trzy" - czyli najpierw najazd kopią, a później walka wręcz.). Wykonana z płyt (czesto dwukrotnie grubszych niż w normalnych zbrojach). Musiała chronić rycerza w spotkaniu z kopią turniejową (która co prawda była stępiona na końcu, jednak poparta masą konia i rycerza mogła zabić).

http://exclusivereplicas.pl/images/IMG_0056.JPG

Offline

 

#7 2011-09-25 09:17:44

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Karacena

Polska zbroja łuskowa z XVII w. Wcześniej używana w legionach rzymskich. Łuski z brązu lub stali (późniejsze wersje) nawiercano i łączono ze sobą za pomocą rzemienia. Karacena składała się z napiersnika (mocowanego za pomocą szelek na plecach) i naplecznika. Czasami zbroje te dekorowano rozmaitymi wzorami pochodzącymi z mitologii. Na broję zarzucano czasami ozdobną skóre z lamparta. Używana przede wszystkim przez dowódców dla podkreślenia swojej władzy. Wśród naszych królów szczególnie przypadła do gustu Janowi III Sobieskiemu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6c/Karacena.JPG/450px-Karacena.JPG

Offline

 

#8 2011-09-25 12:58:05

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Zbroja Końska

Końskie uzbrojenie ochronne, nazywane też ladrami znane było już w starożytności. W Europie Zachodniej zaczęto je stosować w XIII wieku. Początkowo zbroja końska miała postać watowanego kropierza, później - kolczej plecionki. W XV wieku i w I połowie XVI wieku uzyskała ostateczną formę pełnej zbroi płytowej. Składała się najczęściej z przedpierśnia (blachy osłaniającej pierś zwierzęcia), blachy tylnej chroniącej zad, z dwóch blach bocznych łączących przednią i tylną część zbroi, a także z naczółka (chroniącego łeb) oraz folgowego nakarczka. Całość łączona była nitami i zawiasami.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Dresden-Zwinger-Armoury-Armor.02.JPG/500px-Dresden-Zwinger-Armoury-Armor.02.JPG

Offline

 

#9 2011-10-13 14:18:07

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Tarcza

Obronna część uzbrojenia rycerskiego, wyrabiana głównie z drewna powlekanego skórą, często obijana metalem, później także w całości z metalu. Była używana co najmniej od okresu brązu, w starożytności i w średniowieczu, tracąc na znaczeniu po wprowadzeniu broni palnej. Przypuszcza się, że kształt wczesnych tarcz miał związek z taktyką walki. Europejscy wojownicy piesi stosowali zazwyczaj tarcze okrągłe, wyposażone w umbo chroniące znajdującą się za nim dłoń, jeźdźcy używali raczej tarcz dłuższych, owalnych, później migdałowatych, lepiej chroniących sylwetkę konnego wojownika. Znane z licznych i dość dobrze zachowanych wykopalisk tarcze skandynawskie z początków naszej ery i wczesnośredniowieczne tarcze wikińskie były zazwyczaj okrągłe, wykonane z kilku desek różnego rodzaju drewna, najczęściej wyposażone w umbo, wzmacniane drobnymi okuciami, niekiedy z okutym rantem. Niektóre egzemplarze były oklejane jednostronnie, obustronnie lub na krawędziach skórą, o średnicy od ok. 80 cm do 100 cm. Tarcze wikińskie były z reguły malowane. Tarcze słowiańskie z tego okresu, zwane szczytami były często tarczami jeźdźców, wydłużonymi pionowo, do formy owalu. Zabytki ikonograficzne pokazują, że stosowanie tych typów tarcz nie było regułą, m.in. pruscy wojownicy piesi na Drzwiach Gnieźnieńskich przedstawieni są z tarczami owalnymi. W XII i XIII w Zachodniej Europie popularne stają się tarcze normandzkie, spiczaste u dołu (wysokości. od ok. 120 cm do 180 cm, szerokości ok. 80 cm do 90 cm), zdobione jaskrawymi malowidłami, często o motywach fantastycznych zwierząt, znane m.in. z tkaninya z Bayeux. Z czasem tarcze zaczęły się zmniejszać, przybierając kształt zbliżony do trójkąta.

http://www.polishnews.com/art_pics/uzbrojenie_tarcza.jpg

Offline

 

#10 2011-10-13 14:25:46

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Miecz

Biała broń sieczna, charakteryzująca się prostą głownią, zwykle obosieczną z otwartą rękojeścią. W zależności od rodzaju, miecz trzymany był jedną ręką lub dwoma rękami. Do mieczy jednosiecznych zalicza się też japońską broń sieczną typu katana, z zakrzywioną jednosieczną głownią.
Miecz jest najstarszą historyczną bronią sieczną, oraz jedną z najostrzejszych broni średniowiecznych. Pierwsze miecze, wykonywane z brązu, powstawały już w epoce brązu, na terenie Chin i Egiptu. Z powodów technologicznych były wydłużone, wąskie i nadawały się głównie do pchnięć. Później miecze, wykonywane z żelaza, stały się powszechnie używaną bronią. Najdynamiczniejszy rozwój mieczy w Europie przypada na średniowiecze, kiedy stały się także symbolem stanu rycerskiego. Powstał kult miecza - z narzędzia stał się sacrum, wierność przysięgano na miecz. Bardzo często otrzymywał własne imię i noszono go przed władcami na znak władzy i sprawiedliwości. Był niezbędny przy ceremonii koronacji i pasowania na rycerza. W bitwach wieku XVI, miecz powoli przestał być użyteczny. Ostatni znaczący typ miecza to miecz dwuręczny. Został zastąpiony przez rapier i szablę.

http://www.goods.pl/images/products/pl/Miecz_Hanwei_Practical_Bastard_Sword_SH2428.jpg

Offline

 

#11 2014-03-21 14:13:36

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Szabla

Długa sieczna broń biała. Wyróżnia się jednosieczną, wygiętą głownią. Klinga szabli może być w części sztychowej poszerzona, czyli mieć ukształtowane tzw. pióro, zaczynające się zazwyczaj wyraźnym uskokiem na tylcu głowni (tzw. młotkiem), rzadziej – poszerzające się płynnie, bez uskoku. W niektórych egzemplarzach tylec pióra może być ostrzony (mówimy wówczas o szabli z piórem dwusiecznym). Przeznaczona do zadawania cięć i sztychów (pchnięć).
Ślady broni siecznej o wygiętej głowni spotykane były już w starożytnej Persji, Egipcie, Asyrii, Chinach – czyli zasadniczo na obszarze Azji Środkowej. Można przypuszczać, że pierwowzory szabli powstały w Chinach, gdzie były odpowiednie warunki – wyspecjalizowani płatnerze i bogate rudy żelaza.
Szabla pojawiła się w Europie w średniowieczu, w czasie wędrówek ludów na początku V wieku. Jednak do powszechnego przyjęcia jej do uzbrojenia doszło stosunkowo późno (mimo przykładów jej skuteczności, np. bitwa pod Legnicą w 1241 r., gdzie Mongołowie pokonali polskie rycerstwo), bo dopiero od XIV wieku na Węgrzech i Rusi Kijowskiej. Szabla zaczęła zastępować miecz dopiero od końca XV wieku.


http://www.muzeumwp.pl/dictionary/szabla-kawaleryjska-zolnierska-wz-34,107,maly.jpg

Offline

 

#12 2014-03-21 14:15:57

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Karabela

Lekka i często ozdobna szabla szlachty polskiej o otwartym jelcu i rękojeści ukształtowanej na wzór głowy orła, nie przeszkadzająca w walce. Doskonale sprawdzająca się w walce pieszej, stąd noszona często przy stroju codziennym, a zatem zwykle bogato zdobiona. Szabla była charakterystyczna dla sarmatyzmu - polskiej kultury artystycznej II połowy XVII i XVIII wieku. Broń wywodziła się z Turcji jednak w wyniku wielowiekowego użytkowania przez szlachtę polską uzyskała lokalny charakter. Polskie karabele należały do najlepiej wyważonych egzemplarzy broni białej. Otwarta rękojeść karabeli umożliwiała wykonanie słynnego "młyńca". Głowica rękojeści w kształcie dziobu orła pozwalała oprzeć oń mały palec podczas gdy kciuk spoczywał na grzbiecie trzonu. Szabla ta bardzo dobrze nadawała się do wykonywania cięć łukowych i przeciąganych.
Karabela jako "broń kostiumowa" szlachty polskiej upowszechniła się w XVIII wieku. Niektóre egzemplarze były bogato zdobione złotem, srebrem i drogimi kamieniami. Posiadanie karabeli tak nierozłącznie utożsamiało się z przynależnością do stanu szlacheckiego, że noszono je powszechnie, częstokroć z sentencjami grawerowanymi na głowni.

http://www.akademia-broni.pl/upload/image/GENTLEMEN/SZABLA-POLSKA-KARABELA.jpg

Offline

 

#13 2014-03-21 14:18:18

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Szaszka

To rodzaj niezbyt zakrzywionej, bezjelcowej szabli o rękojeści otwartej z rozdwojoną głowicą, przypominającą z profilu stylizowaną głowę ptaka. Szaszki używano głównie w Rosji. Broń ta powstała na Kaukazie wśród tamtejszych plemion, przyjęta została przez kozaków .

http://www.goods.pl/images/products/pl/Szabla_Rosyjska_Szaszka-Cold_Steel_Russian_Shasqua_88RS.jpg

Offline

 

#14 2014-03-21 14:19:51

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Rapier

Jest bronią białą o długiej, prostej i obusiecznej klindze, dłuższą od szabli. Jego początki sięgają wczesnego renesansu, kiedy to zrodziła się potrzeba broni noszonej "na co dzień" przez mieszczan. Był najpopularniejszą bronią Europy Zachodniej od XVI do XVII wieku. Broń ta była używana przez niektóre formacje wojska (arkebuzerów, rajtarów, dragonów i muszkieterów).
Wbrew obiegowym opiniom jest on stosunkowo ciężką i powolną bronią (jego waga porównywalna jest do późnych mieczy jednoręcznych) – wymagał od posługującego się nim szermierza sporej sprawności fizycznej. Mimo, iż początkowo na równi służył do cięć i sztychów (pchnięć), w drodze ewolucji jego znaczenie jako broni siecznej zanikło.

http://pirates.missiledine.com/images/swords/rapier1.jpg

Offline

 

#15 2014-03-21 14:23:23

Artur Ogończyk

Zmarły

Zarejestrowany: 2011-08-11
Posty: 808

Re: Wystawa Oręża Rycerskiego

Kordelas

Broń biała, długi prosty lub zakrzywiony jedno lub dwusieczny nóż. Znany od późnego średniowiecza, bardzo popularny w XVIII wieku w wojskach lądowych (zwłaszcza u saperów i artylerzystów) i w marynarce. Od wieku XIX już tylko jako broń myśliwska z głownią jednosieczną, nieznacznie zakrzywioną i zaostrzoną przy sztychu, przystosowany był też do cięcia. Niekiedy służył w wojsku piechurom jako broń boczna. Broni tej używano raczej do polowania niż do walki.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/MuseeMarine-sabre-p1000456.jpg/800px-MuseeMarine-sabre-p1000456.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.kupamieci.pl ubiezieczenia